Umowa o dzieło
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Forma umowy
Umowa nie musi zostać zawarta w żadnej szczególnej formie, można ją zawrzeć ustnie lub w sposób dorozumiany.
Wynagrodzenie
Wynagrodzenie nie musi mieć postaci zapłaty pieniężnej. Może to być zatem każde inne świadczenie mające wartość majątkową i stanowiące ekwiwalent wartości dzieła. Wysokość wynagrodzenia można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony tego nie uczyniły, bierze się pod uwagę wartość dzieła „tego rodzaju” bądź przy braku danych – wartość nakładu pracy i nakładów wykonawcy.
Wynagrodzenie ryczałtowe
Wynagrodzenie za całość dzieła mieści się w jednej sumie pieniężnej. W przypadku zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.
Wynagrodzenie kosztorysowe
Wynagrodzenie to ustala się na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Dotyczy to sytuacji, kiedy zakres i warunki wykonania dzieła nie mogą być przewidziane z całkowitą pewnością w chwili zawarcia umowy.
Obowiązki wykonawcy
Do obowiązków wykonawcy należy: wykonanie dzieła, niezwłoczne zawiadomienie zamawiającego o braku przydatności dostarczonego przez niego materiału do prawidłowego wykonania dzieła, złożenie zamawiającemu rachunku oraz nie zużytej części materiałów (kiedy dostarcza je zamawiający).
Obowiązki zamawiającego
Do obowiązków zamawiającego należy: uiszczenie wynagrodzenia należnego wykonawcy, współdziałanie z wykonawcą (o ile wymaga tego wykonanie dzieła).
Rękojmia (odpowiedzialność za wady)
Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może domagać się ich usunięcia, wyznaczając przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Gdyby naprawa wymagała nadmiernych kosztów, przyjmujący może odmówić. Gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić (jeżeli wady są istotne). W sytuacji, kiedy wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dotyczy wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego.
Odstąpienie od umowy
Zamawiający może odstąpić od umowy przed nadejściem terminu wykonania dzieła, gdy wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła i jest dalece prawdopodobne, że nie zdoła ukończyć dzieła w umówionym terminie.
Zamawiający może w każdej chwili odstąpić od umowy, płacąc umówione wynagrodzenie (do momentu, kiedy dzieło nie zostało ukończone). Ponadto zamawiający może odliczyć to, co wykonawca zaoszczędził z powodu niewykonania dzieła (także czas).
Śmierć strony
Umowa nie rozwiązuje się przez śmierć którejkolwiek ze stron. Wyjątek stanowi śmierć wykonawcy, gdy wykonanie zależy od jego osobistych przymiotów – wtedy umowa ulega rozwiązaniu.
Zobacz: Dzieło
Podstawa prawna: Kodeks cywilny