Umowa o prace projektowe
Zobacz serwis: Umowy
Forma umowy
W praktyce umowa o projekt budowlany zawierana jest w formie pisemnej, chyba że jest zawierana na podstawie zamówienia publicznego – wtedy powinna dodatkowo spełniać wymagania określone w ustawie – Prawo zamówień publicznych.
Projekt budowlany
Projekt budowlany powinien zawierać m.in.: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.
Podstawowe obowiązki projektanta
Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
a) opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
b) sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego,
c) uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów,
d) sporządzanie lub uzgadnianie indywidualnej dokumentacji technicznej,
e) sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu.
Obowiązki zamawiającego
Zamawiający zobowiązuje się do odbioru prac i zapłaty wynagrodzenia. Powinien on także dostarczyć wykonawcy niezbędne dane do wykonywania prac projektowych.
Wynagrodzenie wykonawcy
Wynagrodzenie wykonawcy może mieć postać wynagrodzenia ryczałtowego lub kosztorysowego na podstawie kalkulacji uzasadnionych kosztów.
Odpowiedzialność wykonawcy (rękojmia)
Wykonawca odpowiada z tytułu rękojmi za wady dokumentacji projektowej, o ile zmniejszają jej wartość lub użyteczność. Zamawiający, w powyższej sytuacji, może żądać bezpłatnego usunięcia wad w oznaczonym terminie, obniżenie wynagrodzenia i odstąpienia od umowy.
Zobacz: Umowy dot. pracy i usług
Podstawa prawna: Ustawa z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.)