Ugoda
Zobacz serwis: W sądzie
Forma
Ugoda nie musi być zawarta w żadnej szczególnej formie, chyba że takiej formy wymaga czynność, której ugoda dotyczy – np. przy obrocie nieruchomościami.
Wady oświadczenia woli
Przy wadach oświadczenia woli należy odwołać się do przepisów ogólnych, regulujących powyższą kwestię, z tym że odrębnie uregulowano kwestię błędu. Uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy: a) błąd dotyczy stanu faktycznego, b) obie strony uważały taki stan faktyczny za niewątpliwy, c) spór albo niepewność nie powstałyby, gdyby w chwili zawarcia ugody strony znały prawdziwy stan rzeczy (spór powstał dlatego, że strony miały błędne wyobrażenie o faktach).
Ugoda sądowa w postępowaniu cywilnym
Ugoda sądowa może zostać zawarta w postępowaniu cywilnym, o ile pozwala na to charakter dochodzonych przez strony roszczeń. Doprowadzenie stron do ugody jest celem postępowania pojednawczego. Ugodę spisuje się w protokole rozprawy bądź posiedzenia, po czym podpisują ją strony bądź pełnomocnicy stron. Zawarcie ugody przed sądem kończy spór między stronami.
Zobacz: Postępowanie sądowe
Podstawa prawna: Kodeks cywilny; Kodeks postępowania cywilnego