Umowa ubezpieczenia
Zobacz serwis: Ubezpieczenia
Rodzaj umowy
Jest to czynność prawna dwustronnie zobowiązująca i odpłatna, ma charakter masowy. Sporną kwestią pozostaje wzajemność i losowość tej umowy.
Podmioty, które mogą wykonywać działalność ubezpieczeniową; zezwolenie
Działalność ubezpieczeniową mogą wykonywać tylko zakłady ubezpieczeń w formie spółki akcyjnej albo towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Wymagane jest zezwolenie właściwego organu.
Przedmiot ubezpieczenia
Wyróżniamy ubezpieczenia majątkowe (dotyczy mienia i odpowiedzialności cywilnej) i osobowe (dotyczy np. śmierci osoby ubezpieczonej, uszkodzenia ciała). Świadczenie zakładu ubezpieczeń może polegać na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku (przy ubezpieczeniach majątkowych) lub na zapłacie umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej (ubezpieczenia osobowe).
Zawarcie umowy
Umowa dochodzi do skutku w drodze złożenia oferty przez ubezpieczającego i jej przyjęcia przez zakład ubezpieczeń. Umowę uważa się za zawartą z chwilą doręczenia przez zakład ubezpieczeń ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia (np. w postaci polisy lub legitymacji).
Obowiązku ubezpieczającego, obowiązki zakładu ubezpieczeń
Do obowiązków ubezpieczającego należy:
a) podanie wszystkich informacji, o które zakład pytał w formularzu lub innych pismach,
b) zawiadomienie zakładu ubezpieczeń o wypadku,
c) zapłata składki,
d) przy ubezpieczeniach majątkowych – w razie wypadku – zmniejszenie szkody w mieniu oraz zabezpieczenie mienia bezpośrednio zagrożonego szkodą.
Do obowiązków zakładu ubezpieczeń należy:
a) wypłata odszkodowania (przy ubezpieczeniach majątkowych),
b) zapłata umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia (przy ubezpieczeniach osobowych),
c) zachowanie tajemnicy umów ubezpieczenia.
Wygaśnięcie stosunku ubezpieczenia
Stosunek ubezpieczenia wygasa:
a) z upływem czasu ustalonego w umowie,
b) wskutek unicestwienia przedmiotu świadczenia,
c) w drodze wypowiedzenia przez ubezpieczającego (przy ubezpieczeniach majątkowych) oraz przez ubezpieczającego lub zakład (przy ubezpieczeniach majątkowych – gdy zmienia się właściciel przedmiotu ubezpieczenia),
d) przez odstąpienie od umowy przez zakład lub ubezpieczającego (dotyczy umów zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy).
Zobacz: Ubezpieczenia komunikacyjne
Podstawa prawna: Kodeks cywilny, Ustawa z 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., Nr 11, poz. 66 ze zm.)