Tajemnica adwokacka
Zobacz serwis: Adwokatura
Czynności objęte zachowaniem tajemnicy
Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.
Ograniczenie tajemnicy w czasie
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.
Informacje, których nie dotyczy obowiązek zachowania tajemnicy
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – w zakresie określonym tymi przepisami. Adwokat przeprowadzając transakcję, której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję, bez względu na jej wartość i charakter. Adwokaci wykonują powyższy obowiązek, jeżeli uczestniczą w transakcjach w związku ze świadczeniem klientowi pomocy w planowaniu lub przeprowadzaniu transakcji dotyczących:
1) kupna i sprzedaży nieruchomości lub przedsiębiorstw;
2) zarządzania pieniędzmi, papierami wartościowymi lub innymi wartościami majątkowymi;
3) otwierania rachunków lub zarządzania nimi;
4) organizacji wpłat i dopłat na kapitał zakładowy i akcyjny, organizacji wkładu do tworzenia lub prowadzenia działalności spółek lub zarządzania nimi;
5) tworzenia, działalności przedsiębiorców w innej formie organizacyjnej, a także zarządzania nimi.
Zobacz: Postępowanie dowodowe
Podstawa prawna: ustawa Prawo o adwokaturze z 26.05.1982 r. (tekst jedn. z 2009 r., Dz.U. Nr 146, poz. 1188 ze zm.)