Służba Ochrony Państwa
- Jakie są zadania Służby Ochrony Państwa
- Kto decyduje o objęciu ochroną SOP
- Kiedy Służba Ochrony Państwa działa zagranicą
Służba Ochrony Państwa – jednolita, umundurowana, uzbrojona formacja wykonująca zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom.
Służba Ochrony Państwa zastąpiła istniejące od 1956 r. Biuro Ochrony Rządu. 1 lutego 2018 r., wraz z wejściem w życie ustawy o Służbie Ochrony Państwa funkcjonariusze pełniący służbę w BOR oraz pracownicy BOR stali się, odpowiednio, funkcjonariuszami i pracownikami SOP z utrzymaniem dotychczasowych warunków służby lub pracy, zachowując ciągłość służby lub pracy. Święto SOP przypada 12 czerwca.
Jakie są zadania Służby Ochrony Państwa
Głównym zadaniem SOP jest ochrona:
- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz ministra właściwego do spraw zagranicznych,
- byłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej,
- osób posiadających status głowy państwa, szefa rządu oraz ich zastępców, przewodniczącego parlamentu lub izby parlamentu lub ministra spraw zagranicznych, wchodzących w skład delegacji państw obcych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- innych osób ze względu na dobro państwa,
- obiektów służących Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych oraz wskazanych w decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych innych obiektów stanowiących siedziby członków Rady Ministrów, z wyłączeniem obiektów służących Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Sprawiedliwości,
- placówek zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wskazanych w decyzji Prezesa Rady Ministrów.
Ochronę Prezydenta oraz obiektów jemu służących realizuje wyodrębniona w tym celu komórka organizacyjna SOP.
Zadaniem SOP jest również rozpoznawanie i zapobieganie:
- przestępstwom przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej,
- przestępstwom przeciwko życiu lub zdrowiu,
- przestępstwom przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu,
- przestępstwom przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
- przestępstwom przeciwko wolności,
- przestępstwom przeciwko czci i nietykalności cielesnej,
- przestępstwom przeciwko porządkowi publicznemu,
- zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko osobom objętym ochroną SOP, oraz przeciwko bezpieczeństwu obiektów chronionych przez SOP, z wyłączeniem dotyczących tych obiektów przestępstw przeciwko ochronie informacji.
Do zadań SOP należy ponadto rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie popełnianych przez funkcjonariuszy SOP i pracowników SOP niektórych przestępstw, takich jak przestępstwa korupcyjne, przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, przestępstwa przeciwko ochronie informacji, w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, a także, w zakresie przepisów ustawy o szczególnych formach sprawowania nadzoru przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, funkcjonariuszy i pracowników SOP, Policji i Straży Granicznej lub strażaków i pracowników Państwowej Straży Pożarnej.
Kto decyduje o objęciu ochroną SOP
Minister właściwy do spraw wewnętrznych (tj. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji), podejmuje decyzję o objęciu ochroną osób ze względu na dobro państwa.
Osoby objęte ochroną SOP, mogą, informując o tym SOP, czasowo zrezygnować z ochrony, z wyłączeniem działań mających na celu pozyskanie informacji dotyczących bezpośrednich zagrożeń względem osób objętych ochroną.
Prezydent, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister spraw zagranicznych nie mogą czasowo zrezygnować z ochrony podczas pobytu:
- na obszarze lub w obiekcie, w stosunku do których wprowadzono trzeci (CHARLIE) lub czwarty (DELTA) stopień alarmowy przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia lub
- na obszarze, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.
Kiedy Służba Ochrony Państwa działa zagranicą
Prezes Rady Ministrów w przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych, może podjąć decyzję o objęciu ochroną placówek zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zapewnienie ochrony placówek zagranicznych w inny sposób okaże się lub może okazać się niewystarczające. Decyzja jest podejmowana na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, po uzyskaniu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych, z uwzględnieniem sił i środków pozostających w dyspozycji SOP, oceny zagrożenia tych obiektów oraz możliwego zakresu i sposobu zapewnienia ochrony.