Spin off a spin out
Zobacz też: Działalność gospodarcza
Pojęcie spin off
Pod pojęciem spin off należy rozumieć nowe przedsiębiorstwo, które zostało założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej bądź instytucji badawczej (osoba musi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora) albo studenta lub absolwenta uczelni w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów (wiedzy) czy też technologii, z reguły zależne w pewien sposób (organizacyjnie, formalno-prawnie, finansowo itp.) od organizacji macierzystej (np. uczelni).
Pojęcie spin out
Pod pojęciem spin out należy rozumieć nowe przedsiębiorstwo, które zostało założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub instytucji badawczej (osoba musi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora) albo studenta bądź absolwenta uczelni w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów (wiedzy) lub technologii, zazwyczaj niezależne pod względem organizacyjnym od jednostki macierzystej (np. uczelni) oraz posiadające niezależne źródła finansowania.
Zawieranie umów typu spin off i spin out
W odniesieniu do spółki typu spin-out, umowa taka zawierana jest pomiędzy podmiotami planującymi powołanie spółki, najczęściej pracownikami naukowo-dydaktycznymi, a także ewentualnym inwestorem. Z kolei w przypadku spółki typu spin-off, jedną ze stron umowy jest macierzysta uczelnia wyższa lub podmiot ją reprezentujący. Coraz bardziej powszechną praktyką jest reprezentowanie uczelni wyższej przez spółkę, która stanowi własność uczelni i zostaje specjalnie utworzona w celu zarządzania własnością intelektualną na rzecz uczelni wyższej. Zwykle uczelnie wyższe mają własne, wewnętrzne uregulowania i takie jednostki wspierające (np. inkubatory przedsiębiorczości oraz centra transferu technologii), które standaryzują procesy i formalne procedury zakładania spółek typu spin-off (posiadając tym samym stosowane przez uczelnię wzory umów i regulaminy).
Zobacz serwis: Spółki