Sąd Najwyższy
Zobacz serwis: W sądzie
Kompetencje
Do kompetencji Sądu Najwyższego należą m.in.:
1) sprawowania nadzoru nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania (tzw. nadzór judykacyjny) przez rozpoznawanie kasacji i innych środków odwoławczych, podejmowanie uchwał rozstrzygających zagadnienia prawne (uchwały interpretacyjne Sądu Najwyższego nie mają waloru powszechnego obowiązywania – o ile nie uzyskały rangi zasady prawnej, to formalnie wiążą tylko w sprawie, w związku z którą zostały podjęte),
2) rozpoznawania protestów wyborczych oraz stwierdzania ważności wyborów do Sejmu i Senatu oraz wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także ważności referendum ogólnokrajowego i referendum konstytucyjnego,
3) rozpoznawania protestów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sąd Najwyższy może także wykonywać inne czynności przekazane przez ustawy.
Izby Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy dzieli się na izby: Cywilną, Karną, Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, Wojskową. Pracami każdej z izb kierują Prezesi Sądu Najwyższego, a izby dzielą się dalej na wydziały.
Organy Sądu Najwyższego
Organami Sądu Najwyższego są: Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Sądu Najwyższego (dla każdej z izb), Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, zgromadzenie sędziów izby Sądu Najwyższego (dla każdej z izb), Kolegium Sądu Najwyższego.
Inne jednostki działające w Sądzie Najwyższym
W Sądzie Najwyższym działają także: Kancelaria Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.
Powołanie sędziego SN
Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.
Kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziego SN
Urząd sędziego SN może piastować osoba, która m.in.: 1) ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw publicznych; 2) ukończyła wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne uznane w Polsce; 3) jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków; 4) ma co najmniej 10-letni staż pracy na stanowisku sędziego lub prokuratora albo wykonywania w Polsce zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza.
Zobacz: Postępowanie sądowe
Podstawa prawna: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm.), Ustawa o Sądzie Najwyższym z 23.11.2002 r. (Dz.U. Nr 240, poz. 2052 ze zm.)