Radca prawny
Radca prawny – prawnik wykonujący zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej wpisany na listę radców prawnych. Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego ma na celu ochronę prawną interesów podmiotów, na których rzecz jest wykonywana.
Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na:
- udzielaniu porad i konsultacji prawnych,
- sporządzaniu opinii prawnych,
- opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz
- występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy (w sprawach karnych).
Radca prawny ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami.
Kto może zostać radcą prawnym
Prawo wykonywania zawodu radcy prawnego powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę radców prawnych i złożenia ślubowania. Na listę radców prawnych może być wpisany ten, kto:
- ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
- korzysta w pełni z praw publicznych;
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego;
- odbył w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski.
Strojem urzędowym radców prawnych biorących udział w rozprawach sądowych jest toga. Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego. Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z ciemnoniebieskiego jedwabiu. Kołnierz i mankiety togi mają wypustkę z ciemnoniebieskiego aksamitu.
W jaki sposób radca prawny wykonuje zawód
Radca prawny wykonuje zawód:
- w ramach stosunku pracy,
- na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- w kancelarii radcy prawnego,
- w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej.
Radca prawny może wykonywać zawód w spółce, której wyłącznym przedmiotem działalności jest świadczenie pomocy prawnej. Wspólnikami w takiej spółce muszą być radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.
Czy radca prawny może być pracownikiem
Radca prawny wykonujący zawód w ramach stosunku pracy zajmuje samodzielne stanowisko podległe bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej. Radcy prawnemu nie można polecać wykonania czynności wykraczającej poza zakres pomocy prawnej. Radca prawny nie jest związany poleceniem co do treści opinii prawnej.
Radcowie prawni zrzeszeni w samorządzie
Radcowie prawni zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego. Jednostkami organizacyjnymi samorządu radców prawnych są:
- okręgowe izby radców prawnych oraz
- Krajowa Izba Radców Prawnych.