PKB a PNB, czyli Produkt Krajowy Brutto a Produkt Narodowy Brutto
Zobacz też: Kalkulatory wynagrodzeń
Pojęcie PNB
Produkt Narodowy Brutto mierzy dochody osiągane przez obywateli danego kraju powiększone o dochody netto z tytułu własności za granicą. Dochody netto są różnicą między dochodami otrzymanymi z tytułu własności za granicą a dochodami wypłacanymi z tytułu własności cudzoziemcom.
Konsekwencje wzrostu poziomu PKB
Wzrost wskaźnika PKB z reguły powoduje poprawę stanu gospodarki, wzrost produkcji przemysłowej, wzrost eksportu oraz przypływ inwestycji zagranicznych.
Publikowanie PKB, PKB nominalny i realny
Wielkość PKB publikowana jest zasadniczo co kwartał, przy czym przedstawia się ją zazwyczaj z jedno- lub dwumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do okresu, który charakteryzuje. W zestawieniach statystycznych uwzględnia się PKB realny oraz PKB nominalny. PKB nominalny obliczany jest według bieżącej (nominalnej) wartości pieniądza, natomiast PKB realny – według realnej (uwzględniającej inflację) wartości pieniądza.
PNB nominalny i realny
Za pomocą PNB nominalnego mierzy się bieżącą wartość pieniężną produktu (po aktualnych cenach) nie uwzględniając wpływu inflacji, natomiast PNB realny mierzy całkowitą ilość produktu (a więc jest to PNB nominalny skorygowany o wskaźnik cen – o wpływ inflacji).
Zobacz serwis: Finanse