Prywatyzacja bezpośrednia
Zobacz też: Wiadomości
Przesłanki prywatyzacji bezpośredniej przez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania
Prywatyzacji bezpośredniej przez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania mogą podlegać przedsiębiorstwa państwowe, które spełniają łącznie następujące przesłanki:
- wartość sprzedaży towarów i usług w roku poprzedzającym rok wydania zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej nie jest wyższa od równowartości w złotych kwoty 6 000 000 euro, obliczonej według kursu kupna ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok wydania zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej,
- wysokość funduszy własnych w dniu 31 grudnia roku poprzedzającego rok wydania zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej nie jest wyższa od równowartości w złotych kwoty 2 000 000 euro, obliczonej według kursu kupna ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Organ założycielski – kompetencje
Organ założycielski dokonuje prywatyzacji bezpośredniej w imieniu Skarbu Państwa. Wydaje on, za zgodą ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, zarządzenie o prywatyzacji bezpośredniej (określa w nim w szczególności sposób prywatyzacji bezpośredniej oraz wskazuje osobę, której udzielił pełnomocnictwa do dokonania prywatyzacji bezpośredniej; załącznik do zarządzenia stanowi analiza ekonomiczno-prawna). Od tego zarządzenia nie przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w ustawie o przedsiębiorstwach państwowych. Organ założycielski dokonuje prywatyzacji bezpośredniej działając przez pełnomocnika.
Podstawa prawna
Ustawa z 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji.
Zobacz serwis: Spółki