Płatnik
Zobacz też: Komentarze rynkowe
Wynagrodzenie płatników
Płatnikom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. W razie stwierdzenia, że płatnik pobrał wynagrodzenie nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, organ podatkowy wydaje decyzję o zwrocie nienależnego wynagrodzenia.
Odpowiedzialność
Płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a niewpłacony. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność obejmuje majątek odrębny płatnika oraz majątek wspólny płatnika i jego małżonka.
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej – w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.
Przechowywanie dokumentów
Płatnicy obowiązani są przechowywać dokumenty związane z poborem podatków do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania płatnika.
Podstawa prawna
Ustawa z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa.
Zobacz serwis: Podatki