Pozew
Zobacz serwis: Postępowanie sądowe
Pozew jest jednym z najważniejszych pism procesowych, którego istota polega na wszczęciu postępowania sądowego. W piśmie tych dochodzi do konkretyzacji żądań powoda oraz wskazania podstaw faktycznych.
Przepisy dotyczące wymogów pozwu zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 187 tegoż kodeksu pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego oraz zawierać:
1) dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
2) przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.
Powód nie jest obowiązany do wskazywania podstaw prawnych swojego żądania. Wskazanie prawnej podstawy jest bowiem zadaniem sądu.
Warunki pisma procesowego
Warunki pisma procesowego, których spełnienie jest wymagane także względem pozwu zostały określone w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem każde pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
2) oznaczenie rodzaju pisma;
3) osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
5) wymienienie załączników.
Zobacz: Strony postępowania
Podstawa prawna: Kodeks postępowania cywilnego