Pracodawca
Zobacz serwis: Pracodawca
Pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.
Pracodawca jest stroną stosunku pracy, wraz z pracownikiem. Stosunek ten, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, określa wzajemne prawa i obowiązki.
Prawa i obowiązki pracodawcy
Podobnie, jak w przypadku pracownika, stosunek pracy określa prawa i obowiązki pracodawcy. W tym drugim przypadku chodzi przede wszystkim o wypłacanie wynagrodzenia za pracę w określonych terminach; przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu; zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i zapoznanie pracowników z zasadami BHP; sprawne organizowanie procesu pracy; prowadzenie wymaganej dokumentacji.
Do praw pracodawcy należy zaliczyć m.in. swobodę w wyborze pracowników; możliwość wprowadzenia sankcji wobec pracowników; kierowanie procesem pracy; wydawanie poleceń służbowych.
Definicja pracownika
Definicję pracownika zawiera art. 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Takie ujęcie definicji wyklucza spod regulacji Kodeksu pracy osoby zatrudnione na podstawie innych umów cywilnoprawnych (np. umowy o dzieło, umowy zlecenia).
Zobacz: Inspekcja pracy
Podstawa prawna: Kodeks pracy