Przedsiębiorca
Zobacz serwis: Działalność gospodarcza
Przepisy prawa w różny sposób definiują przedsiębiorcę. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółka jawna), która wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą.
Działalność gospodarcza
Zgodnie z art. 2 tejże ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Przedsiębiorca w Kodeksie cywilnym
Odrębną definicję zawiera z kolei Kodeks cywilny, którego art. 43(1) stanowi, iż przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i ułomna osoba prawna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Osoby fizyczne jako przedsiębiorcy
Zgodnie z powyższymi definicjami przedsiębiorstwami mogą być osoby fizyczne. Nie ma tutaj znaczenia status prawnopaństwowy takich osób, co oznacza, że działalność gospodarczą jako przedsiębiorcy mogą podejmować zarówno obywatele RP, jak i cudzoziemcy.
Przedsiębiorcą mogą być jednakże wyłącznie osoby fizyczne, które mają pełną zdolność do czynności prawnych (osoby pełnoletnie).
Wpis do rejestru
Podjęcie działalności gospodarczej wymaga uprzedniego wpisu do określonego rejestru przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy, będący osobami fizycznymi, mogą podejmować działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.
W przypadku przedsiębiorców będących osobami prawnymi wymagany z kolei jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zobacz: Postępowanie administracyjne
Podstawa prawna: Kodeks cywilny