Pozew grupowy
Zobacz serwis: Pozwy cywilne
Wymogi pozwu grupowego
W ramach postępowania grupowego wymagane jest profesjonalne zastępstwo. Samo postępowanie, jak również wnoszenie pozwu jest zatem objęte przymusem adwokacko-radcowskim.
W odróżnieniu od zwykłego pozwu, w pozwie grupowym konieczne będzie wskazanie m.in. okoliczności, które uzasadniają przeprowadzenie postępowania grupowego.
Postępowanie grupowe
Postępowanie grupowe jest dopuszczalne przy roszczeniach jednego rodzaju, dochodzonych przez co najmniej 10 osób. Roszczenia musza być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Dodatkowo pozwy zbiorowe są możliwe jedynie w sprawach o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za produkt
niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, za wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
Wniosek i oświadczenie
Wraz z pozwem wnosi się również wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. Do tego konieczne jest także dołączenie oświadczenie powoda, o tym, iż działa on w ramach przedstawiciela grupy.
Ujednolicenie roszczeń
Dodatkowe wymogi będą obowiązywały, jeżeli roszczenie ma charakter pieniężny. W takim przypadku konieczne będzie wskazanie zasad ujednolicenia wysokości roszczeń członków grup i podgrup. Wymaga się również, by wysokość konkretnych roszczenia była określona w stosunku do każdego członka grupy.
Zobacz: Wzory pozwów
Podstawa prawna: Kodeks postępowania cywilnego