Polska Izba Ubezpieczeń
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Członkostwo w Izbie
Członkostwo w Izbie jest obowiązkowe i powstaje z chwilą podjęcia przez zakład ubezpieczeń działalności ubezpieczeniowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Członkostwo w Izbie ustaje z chwilą podjęcia uchwały o likwidacji dobrowolnej lub z chwilą, gdy decyzja o likwidacji przymusowej stała się prawomocna. Członkami Izby, na zasadzie dobrowolności, mogą być zakłady reasekuracji.
Organy
Organami izby są:
1) Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Ubezpieczeń;
2) Zarząd Polskiej Izby Ubezpieczeń, składający się z Prezesa Zarządu, który jest Prezesem Izby, i z pozostałych członków Zarządu, w tym Wiceprezesów, których liczbę określa statut Izby;
3) Komisja Rewizyjna Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Wybory do organów, kadencja
Wybory do organów Izby są powszechne i odbywają się w głosowaniu tajnym. Kadencja organów, o których mowa powyżej (pkt 2 i 3), nie może być dłuższa niż 4 lata.
Zadania Izby
Podstawowymi zadaniami Izby jest reprezentowanie i podejmowanie działań w celu ochrony wspólnych interesów członków Izby, współdziałanie w zapobieganiu zagrożeniom rynku ubezpieczeń, kształtowanie, upowszechnianie i czuwanie nad przestrzeganiem zasad uczciwej konkurencji i zasad etyki w działalności ubezpieczeniowej.
Zobacz: Ubezpieczenia
Podstawa prawna: Ustawa o działalności ubezpieczeniowej z 22.05.2003 r. (tekst jedn. z 2010 r., Nr 11, poz. 66 ze zm.)