Obowiązek alimentacyjny
Zobacz serwis: Alimenty na dziecko
Obowiązek alimentacyjny to jednak z ważniejszych instytucji prawa rodzinnego, stanowiąc iż członkowie rodzin są zobowiązani do wzajemnej pomocy. Co do zasady dotyczy on członków najbliższej rodziny, jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy rozszerza go na inne sytuacje.
Zgodnie z art. 144 KRiO dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, nie będącego jego ojcem, jeżeli odpowiada to zasadom współżycia społecznego. Takie samo uprawnienie przysługuje dziecku w stosunku do żony swego ojca, nie będącej jego matką.
Zaspokajanie potrzeb rodziny
Art. 27 KRiO statuuje zasadę zaspokajania potrzeb rodziny. Obowiązani do są oboje małżonkowie według swych sił i możliwości zarobkowych. Takie zaspokajanie może polegać także w całości na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
Obowiązek alimentacyjny a rozwód
Sam obowiązek alimentacyjny istnieje niezależnie od trwałości małżeństwa. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Zobacz: Fundusz alimentacyjny
Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy