Niepoczytalność
Zobacz serwis: Sprawy karne
Istota
Niepoczytalność jest stanem psychicznym, wywołanym chorobą psychiczną, niedorozwojem psychicznym lub innymi zakłóceniami stanu psychicznego. Stan niepoczytalności wyłącza ponoszenie odpowiedzialności karnej za czyny popełnione w takim stanie.
Zgodnie z Kodeksem karnym, nie popełnia przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Wprowadzenie się w stan niepoczytalności
Jeżeli sprawca sam wprowadza się w stan niepoczytalności, np. przez wypicie alkoholu lub użycie narkotyków, to przy takich okolicznościach nie stosuje się przepisów o wyłączeniu odpowiedzialności, o ile przewidywał lub mógł przewidzieć, że doprowadzi się do takiego stanu.
Złagodzenie kary
Jeżeli poczytalność jest jedynie ograniczona ma to znaczenie przy wymierzaniu kary. Popełnienie przestępstwa w stanie w znacznym stopniu ograniczonej poczytalności jest podstawą fakultatywnego nadzwyczajnego złagodzenia kary.
Zobacz serwis: Postępowanie karne