Najem
Zobacz serwis: Nieruchomości
Umowa najmu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Niemniej jednak przepisy, które regulują ten typ umów znajdują się także w przepisach pozakodeksowych, jak ustaw o ochronie praw lokatorów.
Umowa najmu
Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Co do zasady przedmiotem takiej umowy będą rzeczy niezużywalne. Nie będą to tylko nieruchomości lecz także ruchomości. Dopuszczalne jest również najmowanie części składowych danej rzeczy (np. pokoju).
Najem może dotyczyć tak nieruchomości, ruchomości, jak również części składowych rzeczy.
Czynsz
W zamian za oddanie rzeczy najemcy do używania, ten jest zobowiązany do zapłaty określonego w umowie czynszu. Najczęściej czynsz jest świadczeniem okresowym, płaconym przeważnie co miesiąc. Niemniej jednak dopuszczalnej jest również jednorazowe uregulowanie czynszu.
Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Forma zawarcia umowy
Umowa najmu może być zawarta w formie dowolnej, czyli także ustnej. Jednakże zgodnie z art. 660 Kodeksu cywilnego, w przypadku umowy najmu na czas określony, dłuższy niż rok, powinna być ona zawarta na piśmie. Niezachowanie tej formy będzie oznacza, że poczytuje się taką umowę jako zawartą na czas nieoznaczony.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Podstawa prawna:
Kodeks Cywilny