Niewypłacalność
Zobacz serwis: Windykacja
Czym jest niewypłacalność?
Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego i naprawczego niewypłacalność jest stanem, w którym dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Stanowi o tym art. 11 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z ust. 2 tegoż przepisu dłużnika będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.
Upadłość
Określenie stanu, w którym można uznać dłużnika za niewypłacalnego jest kluczowe z racji tego, iż zgodnie z art. 10 w/wym. ustawy upadłość ogłaszana jest w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.
Podstawą ogłoszenia upadłości jest stan niewypłacalności dłużnika.
Odpowiedzialność cywilnoprawna
Określenie stanu niewypłacalności może być istotne z wielu względów. Przede wszystkim zgodnie z art. 21 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.
Jeżeli wniosek taki nie został złożony, osoby na których obowiązek ów spoczywał (np. zarząd spółki) ponoszą odpowiedzialność za szkody, jakie powstały w związku z niezłożeniem wniosku.
Zobacz serwis: Wierzyciel i dłużnik
Podstawa prawna:
Ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze