Miejsce zamieszkania
Zobacz serwis: ABC Gminy
Przesłanki
Przesłankami, które są kluczowe dla określenia, gdzie dana osoba ma miejsce zamieszkania są: fakt przebywania w danej miejscowości (corpus) i dość abstrakcyjny fakt, jakim jest zamiar stałego pobytu w danej miejscowości (animus). Obie przesłanki muszą wystąpić łącznie, żebyśmy mogli mówić o miejscu zamieszkania danej osoby.
Wola przebywania w danym miejscu jest pojęciem subiektywnym. Można powiedzieć, że zamiar pobytu wiąże się z tym, iż dana osoba jest powiązana z tym miejscem i koncentruje się tam jej aktywność życiowa.
Określenie miejsca zamieszkania
Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.
Miejsce zamieszkania w stosunkach prawnych
Miejsce zamieszkania ma znaczenie w prawie spadkowym, gdzie istotne jest ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, w prawie zobowiązań, jako miejsce spełnienia świadczenia czy miejsce zawarcia umowy w przypadku przyjęcia oferty w postaci elektronicznej. Podanie miejsca zamieszkania jest konieczne np. przy zawarciu umowy imiennego rachunku bankowego. Kryterium miejsca zamieszkania decyduje także o tym, czy gdzie dana osoba podlega obowiązkowi podatkowemu.
Miejsce zamieszkania a meldunek
W praktyce miejsce zamieszkania nie musi pokrywać się z miejscem stałego zameldowania, które jest jedynie wyznacznikiem prawa administracyjnego. W odróżnieniu od meldunku, miejsce zamieszkania oznacza tylko sama miejscowość (a nie dokładny adres) i musi być ono wskazane w dowodzie osobistym.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Podstawa prawna: Kodeks cywilny