Masa upadłości
Zobacz serwis: Wierzyciel i dłużnik
Skład masy upadłości
W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie.
Wyłączenia
Do masy upadłości nie wchodzi:
a) mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów k.p.c. (m.in. przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu; zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca; sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych; sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego);
b) wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu;
c) kwota uzyskana z tytułu realizacji zastawu rejestrowego lub hipoteki, jeżeli upadły pełnił funkcję administratora zastawu lub hipoteki, w części przypadającej zgodnie z umową powołującą administratora pozostałym wierzycielom.
Środki przeznaczone na pomoc socjalną
W skład masy upadłości nie wchodzi również mienie przeznaczone na pomoc dla pracowników upadłego i ich rodzin, stanowiące zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym środki pieniężne zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, tworzonego na podstawie przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wraz z przypadającymi po ogłoszeniu upadłości kwotami pochodzącymi ze zwrotu udzielonych pożyczek na cele mieszkaniowe, wpłatami odsetek bankowych od środków tego funduszu oraz opłatami pobieranymi od korzystających z usług i świadczeń socjalnych finansowanych z tego funduszu organizowanych przez upadłego. Składniki tego mienia oznaczy sędzia-komisarz.
Zobacz serwis: Windykacja
Podstawa prawna:
Kodeks postępowania cywilnego; Ustawa z 28.2.2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst. Jedn. Dz.U. z 2009 r., Nr 175, poz. 1361 ze zm.)