Komisja Nadzoru Finansowego a Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to organ administracji publicznej właściwy do sprawowania nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. KNF wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
Zobacz też: Rynek finansowy
Funkcjonowanie UKNF
Pracami Urzędu kieruje Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, a także jego dwaj zastępcy (pozostali członkowie KNF nie pracują w Urzędzie. W Urzędzie działają następujące piony: nadzoru bankowego, nadzoru rynku kapitałowego, nadzoru ubezpieczeniowo-emerytalnego, inspekcji, prawno-legislacyjny, polityki rozwoju rynku finansowego i polityki międzysektorowej oraz organizacyjny.
Uprawnienie KNF do podejmowania uchwał
Komisja Nadzoru Finansowego w zakresie swojej właściwości podejmuje uchwały, w tym wydaje decyzje administracyjne i postanowienia, określone w przepisach odrębnych.
Udzielenie przez KNF upoważnienia Przewodniczącemu, jego zastępcy oraz wskazanym pracownikom UKNF do podjęcia działań w zakresie właściwości KNF
Komisja może upoważnić Przewodniczącego Komisji, Zastępców Przewodniczącego oraz pracowników Urzędu Komisji do podejmowania działań w zakresie właściwości Komisji, w tym do wydawania postanowień i decyzji administracyjnych. Upoważnienie, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie dotyczy określonych w odrębnych przepisach rozstrzygnięć co do istoty sprawy w zakresie przewidzianym ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Podstawa prawna
Ustawa z 21.07.2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Zobacz serwis: Finanse