Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy charakteryzujący się tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest on powszechnie stosowaną formą finansowania zakupu mieszkań i domów.
Zobacz serwis: Kredyty
Kredyt hipoteczny to umowa zawierana między bankiem a kredytobiorcą, w której bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę pieniężną na określony cel, a kredytobiorca do spłaty kredytu w określonym terminie, wraz z odsetkami i zapłaty prowizji. Zabezpieczeniem zwrotu kredytu jest hipoteka na nieruchomości.
Przedmiot kredytu
Kredyt hipoteczny jest udzielany na zakup lub budowę nieruchomości. Zazwyczaj opiewa na wysoką sumę, ale i okres spłaty jest długi. Kredyty hipoteczne spłacane są zwykle w okresie od kilku do kilkudziesięciu lat. Banki mogą sobie pozwolić na tak długi czas spłaty właśnie dzięki hipotecznemu zabezpieczeniu kredytu. Nieruchomości utrzymują bowiem raczej stabilną wartość.
Hipoteka
Kredyt hipoteczny jest zabezpieczony hipoteką. W wypadku, gdyby kredytobiorca zalegał ze zwrotem kredytu, bank może doprowadzić do sprzedaży obciążonej hipoteką nieruchomości. Uzyskana ze sprzedaży nieruchomości suma może służyć zaspokojeniu roszczeń banku.
Hipotekę wpisuje się do księgi wieczystej danej nieruchomości. Charakterystyczne dla tej instytucji jest to, że hipoteka jest ściśle związana z nieruchomością, a nie z osobą, która zaciągnęła kredyt. Kredytobiorca może sprzedać obciążoną nieruchomość – w takim wypadku nowi właściciele są zagrożeni przejęciem i sprzedażą ich nieruchomości. Dlatego warto pamiętać, aby przed zakupem nieruchomości skontrolować jej księgę wieczystą i upewnić się czy nie jest obciążona.
Kredyt na zakup a kredyt na budowę
Kredyt hipoteczny może zostać udzielony na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. W tym wypadku bank, który udzielił kredytu, przelewa oznaczoną kwotę na rachunek sprzedającego na postawie umowy sprzedaży.
Jeśli kredyt dotyczy środków na budowę nieruchomości lub jej remont, to może być, tak jak przy zakupie, uruchomiony w całości. Może także zostać uruchomiony w transzach. Oznacza to, że bank udziela kredytu w częściach, po spełnieniu określonych warunków przez kredytobiorcę. Przy wypłacie kolejnej transy sprawdza, czy zostały spełnione owe warunki (np. dostarczenie określonego dokumentu, dostarczenie zdjęć z budowy lub faktur).
Zobacz serwis: Rynek kredytów
Zobacz także: WIBOR