Konosament
Zobacz serwis: Konsument i umowy
Posiadacz towaru otrzymuje konosament jako potwierdzenie załadowania określonego ładunku na statek. Jest to dokument, który jednocześnie zobowiązuje przewoźnika do wydania towaru w porcie przeznaczenia osobie legitymującej się konosamentem.
Dokument
Konosament jest to dokument, który wystawia przewoźnik lub kapitan statku. Jego wystawienie polega na podpisaniu lub ewentualnym opieczętowaniu przez upoważnioną osobę. Trzeba pamiętać, że konosament nie jest umową przewozu ładunku.
Dokument ten może być papierem wartościowym i podlega obrotowi, ponieważ zbycie konosamentu jest równoznaczne z przeniesieniem prawa własności. ‘
Treść
Konosament składa się zazwyczaj z kilku stron. Określa się w nim przede wszystkim przewoźnika i załadowcę, a także rodzaj i ilość ładunku. Oznacza się w nim też należności przewoźnika (fracht), warunki przeładunku i wydania ładunku, oraz zakres odpowiedzialności przewoźnika.
Rodzaje
Konosament może być wystawiony na imiennie określonego odbiorcę (konosament imienny), na zlecenie załadowcy lub wskazanej przez niego osoby (konosament na zlecenie) lub na okaziciela.
W zależności od rodzaju konosamentu można go zbyć w róży sposób. Konosament imienny - poprzez przelew wierzytelności, konosament na zlecenie – przez indos, a do przeniesienia konosamentu na okaziciela wystarczy jego wydanie.
Konosament można też podzielić na zwykły, bezpośredni i przewozu kombinowanego.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe