Kodeks spółek handlowych
Kodeks spółek handlowych (skrót K.s.h. lub KSH) to akt prawny zawierający zbiór przepisów dotyczących ustroju i działalności spółek handlowych.
Zobacz serwis: Spółki
Kodeks spółek handlowych - regulacje
Kodeks spółek handlowych to stosunkowa nowa ustawa, uchwalona w 2000 roku. Normuje tworzenie, organizację, funkcjonowanie oraz sposób rozwiązania spółek handlowych, czyli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz przez współdziałanie w inny określony sposób.
Oprócz regulacji dotyczących rodzajów spółek handlowych, kodeks zawiera również przepisy normujące łączenie i podział spółek oraz ich przekształcanie w inną spółkę handlową. Jeden z tytułów Kodeksu spółek handlowych jest w całości poświęcony odpowiedzialności karnej osób tworzących spółki handlowe, członków zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatorów oraz innych osób.
Rodzaje spółek
Spółkami, które reguluje kodeks są spółki osobowe i spółki handlowe. Do spółek osobowych zaliczają się spółka jawna („sp.j.”), spółka partnerska („sp.p.”), spółka komandytowa („sp.k.”) i spółka komandytowo-akcyjna („S.K.A.”). Spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („sp. z o.o.”) i spółka akcyjna („S.A.”).
Kodeks spółek handlowych a kodeks cywilny
W Kodeks spółek handlowych zastrzeżono, że do wszelkich nieuregulowanych w nim materii stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. K.s.h. nie reguluje m.in. instytucji spółki cywilnej - przepisy dotyczące działalności tej spółki znajdują się w kodeksie cywilnym. W przeciwieństwie do poprzednio obowiązującego Kodeksu handlowego, obecny Kodeks spółek handlowych nie zawiera przepisów dotyczących czynności handlowych. Także one są uregulowane w Kodeksie cywilnym.
Zobacz: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych
Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe