Inflacja
Inflacja jest zjawiskiem w gospodarce, polegającym na utracie mocy nabywczej przez pieniądz, co powoduje wzrost ogólnego poziomu cen.
Zobacz serwis: Finanse
Przyczyny inflacji
Główną przyczyną inflacji jest nadmierna emisja pieniądza, która nie odnosi się w sposób proporcjonalny do wzrostu gospodarczego.
Nadmierna emisja pieniądza opiera się na jego dodruku, oprocentowaniu, jak również do wzrostu emisji przyczyniają się banki, poprzez swoją działalność kredytową, która stanowi bankową kreację pieniądza – taka inflacja nazywana jest inflacją popytową.
Kolejną ważną przyczyną inflacji jest wzrost kosztów produkcji dóbr (inflacja kosztowa). Warto też wspomnieć o wzroście popytu na towary. Częstym powodem inflacji jest nieumiejętna ingerencja państwa w sprawy gospodarki.
Przejawia się to przeinwestowaniem gospodarki, jej wadliwą strukturą, niezrównoważonym budżetem oraz monopolizacją gospodarki.
Rodzaje i skutki inflacji
Inflacja pełzająca, wynosząca do 5 proc. rocznie, nie zakłóca procesów gospodarczych, państwo ma możliwość kontroli nad nią.
Inflacja krocząca, która zamyka się w granicach do 10 proc., może być częściowo kontrolowana i wykorzystywana jako narzędzie polityki gospodarczej przez rząd.
Kolejny rodzaj inflacji to inflacja galopująca. Jest już znaczna i przekracza 20 proc. Powoduje zakłócenia na rynku oraz hamuje wzrost gospodarczy.
Najgroźniejszą inflacją jest hiperinflacja. Charakteryzuje się miesięcznym wzrostem cen o ponad 50 proc. oraz ogromnym deficytem budżetowym. Uniemożliwia ona prowadzenie procesów gospodarczych, prowadzi do anarchizacji.
W Polsce mieliśmy do czynienia z hiperinflacją w okresie transformacji ustrojowej, głównie w roku 1989 i 1990.
W latach 2021 i 2022 wzrost inflacji w wyniku pandemii koronawirusa oraz wojny w Ukrainie.
Zobacz serwis: Rynek finansowy