Holding
Holding jest określeniem związanym z tworzeniem się grup spółek powiązanych kapitałowo, poprzez jednokierunkowe lub wzajemne przejmowanie akcji lub udziałów.
Zobacz serwis: Inwestycje
Istota
W skład grupy spółek tego typu muszą wchodzić co najmniej dwie spółki, pomiędzy którymi występuje stosunek zależności. Dla ich określenia stosuje się terminy angielskie : holding company (lub parent company ) w Polsce używa się nazw: spółka holdingowa („rodzicielska ”) i spółka zależna.
W holdingach występuje spółka matka, która ma kontrole nad spółkami córkami. Istotna cechą jest sposób i zakres ponoszenia odpowiedzialności przez poszczególne spółki.
Powstanie
Holdingi powstają w drodze podziału powiększającej się firmy i usamodzielnienia się jej części lub na skutek fuzji kapitałów nowych podmiotów gospodarczych lub kapitałów spółek dotychczas samodzielnych.
Przyjazne i nieprzyjazne przejęcie
Fuzja może odbyć się w drodze przyjaznego przejęcia tj. pozyskania inwestora strategicznego z inicjatywy obu zainteresowanych stron lub w drodze tzw. nieprzyjaznego przejęcia pakietu kontrolnego przez określonego inwestora za cenę wyższą niż na rynku.
Zalety holdingu
W ramach holdingu istnieje możliwość omijania ograniczeń wynikających z ustawodawstwa antymonopolowego. Możliwe jest również rozłożenie ryzyka inwestycyjnego, co oznacza, że przedsiębiorstwo matka podejmując działalność gospodarczą na wysokim poziomie ryzyka wydziela samodzielny podmiot gospodarczy działający na własne ryzyko.
Powoduje to nieobciążanie kosztami ewentualnych niepowodzeń całego zespołu holdingowego, a jedynie wydzielonej, w celu podjęcia tej działalności, spółki. Oprócz konsekwencji jakimi są koszty, holding nie nadwyręża swojej marki nietrafionymi inwestycjami.
Zobacz serwis: Firma