REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
dom pieniądze hipoteka kredyt
dom pieniądze hipoteka kredyt
Shutterstock

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Powstanie hipoteki

Hipoteka powstaje poprzez orzeczenie sądu, decyzji organu podatkowego lub w drodze czynności prawnej. Dopiero wpis do księgi wieczystej, który ma charakter konstytutywny, ustanawia hipotekę.

Przedmiot hipoteki

Hipoteka może być utworzona na nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, spółdzielczym prawie do lokalu, wierzytelność zabezpieczoną hipotecznie, w całości lub w części ułamkowej, stanowiącej udział współwłaściciela.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa powstaje bez zgody właściciela obciążanej nieruchomości. Jest ona wynikiem łamania prawa. Wpisu do księgi wieczystej o ustanowieniu hipoteki przymusowej można dokonać na podstawie postanowienia sądu, tytułu wykonawczego, postanowienia prokuratora, nieostatecznej decyzji administracyjnej oraz na podstawie zarządzenia zabezpieczenia.

Hipoteka umowna

Hipoteka umowna powstaje na podstawie oświadczenia właściciela nieruchomości obciążanej. Takie oświadczenie musi być zawarte, pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego.

Hipoteka łączna

Obciąża ona kilka nieruchomości, co pozwala wierzycielowi na zaspokojenie się z dowolnej spośród obciążonych nieruchomości. Hipoteka ta ma na celu obniżenie kosztów oraz ułatwienie wierzycielowi odzyskanie swoich pieniędzy. Nieruchomości, na których ustanowiona jest hipoteka łączna, często wielokrotnie przewyższają swą wartością dług, co pozwala na łatwiejszą jego spłatę. Ten rodzaj hipoteki powstaje również w przypadku podziału nieruchomości już wcześniej obciążonej hipoteką.

Wygaśnięcie hipoteki

Hipoteka wygasa z chwilą zaspokojenia wierzyciela, wygaśnięcia zabezpieczonej wierzytelności.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA