Głosowanie przez pełnomocnika
Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?
- Kto może głosować przez pełnomocnika?
- Kto może być pełnomocnikiem?
- Wzór pełnomocnictwa i tryb jego sporządzenia
Kto może głosować przez pełnomocnika?
Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach, zwanego „pełnomocnictwem do głosowania”.
Uprawnienie to przysługuje również wyborcy, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat. Głosowanie korespondencyjne nie jest możliwe m.in. w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych czy domach studenckich. Wyłączenie dotyczy również obwodów głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich. Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę niepełnosprawnego oraz wyborcę, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat zamiaru głosowania korespondencyjnego.
Kto może być pełnomocnikiem?
Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania. Nie może być to jednak osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.
Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Możliwe jest jednak przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Wzór pełnomocnictwa i tryb jego sporządzenia
Minister właściwy do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb postępowania w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania, wzory: wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, zgody na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania i aktu pełnomocnictwa do głosowania, a także wzór i sposób prowadzenia oraz aktualizacji wykazu sporządzanych aktów pełnomocnictwa do głosowania.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 1782; ost. zm. Dz. U. z 2023 r., poz. 1508)