Gospodarstwo rolne
Gospodarstwo rolne to według Kodeksu cywilnego grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem , jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Zobacz serwis: Gmina
Prawo pierwokupu
W przypadku, gdy współwłaściciel nieruchomości rolnej ma zamiar sprzedać w niej swój udział, pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu. Prawo pierwokupu jest ukłonem w kierunku utrzymania gospodarstwa rolnego w rękach jednej rodziny.
Wywodzi się to z faktu, że współwłaścicielami gospodarstw w znacznej części pozostają ludzie spokrewnieni i to oni powinni mieć pierwszeństwo przed osobami obcymi do zakupu udziału we współwłasności.
Podział gospodarstwa
Ustawodawca, dąży do utrzymania gospodarstw rolnych w całości. Podczas znoszenia współwłasności gospodarstwa rolnego, gdyby podział między współwłaścicieli byłby sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, gospodarstwo zostanie przyznane temu współwłaścicielowi, na którego zgodnie wskażą pozostali współwłaściciele.
W przypadku braku zgody sąd przyzna gospodarstwo temu, który faktycznie je prowadzi.
Jeśli kilku z nich spełnia powyższy warunek, gospodarstwo przypadnie temu współwłaścicielowi, który daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia. Gdy i to jest niemożliwe sąd może zarządzić sprzedaż i podział uzyskanych środków pośród współwłaścicieli.
Zbycie gospodarstwa
Sprzedanie gospodarstwa rolnego nie jest rzeczą prostą, gdyż nie można tego uczynić jedną czynnością prawną. Przedmiotem zbycia są wszystkie nieruchomości, na których gospodarstwo zostało zorganizowane i każda z nich wymaga oddzielnej czynności prawnej.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Podstawa prawna: Kodeks cywilny