REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
wieś miasteczko małe miasto krajobraz panorama województwo gmina powiat
Nowy podział Polski na województwa? Niektóre województwa zniknęłyby całkowicie
ShutterStock

Gmina jest częścią struktury samorządowej naszego kraju, która jest trójstopniowa. Gmina jest stopniem najniższym, tym najbliżej obywatela. Jest to wspólnota samorządowa mieszkańców na odpowiednim terytorium.

Zobacz serwis: ABC Gminy

Rodzaje gmin

Gminy mogą mieć trzy rodzaje. W Polsce występują gminy miejskie, miejsko – wiejskie i wiejskie. Gmina ma prawo tworzyć jednostki pomagające w prowadzeniu zadań gminy. Do tych jednostek zaliczamy sołectwa, osiedla i dzielnice.

Organy gminy

Wyróżniamy dwa rodzaje organów gminy: uchwałodawczy i kontrolny oraz wykonawczy. Organem wykonawczym w gminie jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Uzależnione jest to od rodzaju gminy oraz jej wielkości. Organem uchwałodawczym i kontrolnym jest rada gminy. Oba te organy są wybierane w powszechnych wyborach samorządowych.

Zadania gminy

Gmina, jako najbliższa obywatelowi, zajmuje się sprawami lokalnymi, które mają na celu zaspokoić potrzeby wspólnoty samorządowej. Zadania te dzielą się na takie, których niemożna zaniechać, gdyż maja charakter elementarny oraz zadania takie, które są realizowane w razie posiadania przez gminę środków na ich realizację.

Zadania własne

Do zadań własnych gminy należy przede wszystkim sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej.

Ważnym zadaniem jest budowa gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego, utrzymywanie i modernizacja wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymaniu czystości i porządku, tworzenie wysypisk i unieszkodliwianie odpadków komunalnych, zaopatrywanie w energię elektryczną i cieplną oraz gaz, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, w tym tworzenie ośrodków i zakładów opiekuńczych, jak również dbanie o potrzeby edukacji publicznej.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA