Faktoring
Faktoring polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności. Umowa faktoringu ma charakter dwustronny. Należy do umów handlowych nienazwanych i powstała w oparciu o zasadę swobody umów.
Zobacz serwis: Rynek kredytów
Faktor
Jest to podmiot działający jako pośrednik, najczęściej jest to bank lub wyspecjalizowany do tego przedsiębiorca. Faktor odkupuje od przedsiębiorcy jego faktury i wypłaca mu jakiś procent ich wartości. Pozostała część plus koszty faktoringu trafia do przedsiębiorcy w momencie zapłaty za usługę przez klienta przedsiębiorcy. Faktor jest stroną umowy faktoringu.
Faktorant
Faktorant również jest stroną umowy faktoringu. Faktorantem są przedsiębiorcy, którzy trudnią się przeważnie sprzedażą lub świadczeniem usług.
Dłużnik
Dłużnik jest odbiorcą towaru albo usługi. Jest on zobowiązany do zapłaty za te dobra. Warto wskazać, że nie jest on stroną umowy faktoringu.
Faktoring może przybrać postać zarówno jednorazowej umowy, jak również linii faktoringu. Przy jednorazowej umowie faktor dokonuje wykupu jednej lub kilku wskazanych w umowie wierzytelności, podczas gdy przy linii faktoringu chodzi o nabywanie zobowiązań spełniających oznaczone przesłanki w okresie trwania umowy, do określonej górnej granicy wartości.
Zobacz serwis: Działalność gospodarcza