Fundusz parasolowy
Fundusz parasolowy to rodzaj funduszu inwestycyjnego. Tworzą go subfundusze zorganizowane w ramach jednego podmiotu (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych). Poszczególne subfundusze różnią się między sobą polityką inwestycyjną, która określa m.in. skład ich portfeli inwestycyjnych.
Zobacz serwis: Finanse
Rodzaje subfunduszy
Wśród subfunduszy wyróżniamy: subfundusze akcyjne, mieszane, stabilnego wzrostu, obligacyjne, gotówkowe oraz aktywów zagranicznych.
Korzyści dla klienta funduszu parasolowego
Klient, który inwestuje w fundusz parasolowy, sam decyduje o tym, w jakich subfunduszach i w jakiej kwocie ulokować przeznaczony na ten cel kapitał. Istnieje również możliwość przeznaczenia środków tylko na jeden z wybranych subfunduszy. Ponadto może on swobodnie przenosić kapitał pomiędzy subfunduszami (bez ponoszenia dodatkowych kosztów), co chroni przed ryzykiem.
Korzyści podatkowe
W przypadku przenoszenia kapitału między subfunduszami nie istnieje obowiązek zapłaty podatku. Oznacza to, że obowiązek podatkowy zostaje odroczony do momentu całkowitego wycofania środków z funduszu. Ponadto przy naliczaniu podatku brane są pod uwagę wszystkie zyski i straty poniesione na poszczególnych subfunduszach, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania.
Możliwość tworzenia nowych subfunduszy; likwidacja subfunduszu
Fundusz z wydzielonymi subfunduszami może tworzyć nowe subfundusze, co wymaga zmiany statutu funduszu. Fundusz z wydzielonymi subfunduszami może również dokonać likwidacji subfunduszu, o ile jego statut to przewiduje. W takiej sytuacji statut funduszu określa czas, na jaki subfundusz jest utworzony, lub przesłanki jego likwidacji oraz szczegółowy tryb, zasady i warunki likwidacji subfunduszu.
Podstawa prawna
Ustawa z 27.05.2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. z 2004 r., Nr 146, poz. 1546 ze zm.)
Zobacz serwis: Prawo