Fundusz pracy
Fundusz pracy został utworzony w celu gromadzenia środków mających na celu pomoc ludziom bezrobotnym, długo pozostającym bez pracy. Jest to państwowy fundusz celowy, środkami na nim zgromadzonymi dysponuje minister właściwy do spraw pracy.
Zobacz serwis: Praca
Zadania
Fundusz pracy jest głównym źródłem finansowania usług i instrumentów rynku pracy i świadczeń pieniężnych dla osób pozostających bez pracy.
Przychody Funduszu pracy
W szczególności przychody funduszu pochodzą z obowiązkowych składek na Fundusz pracy, dotacji z budżetu państwa, środków pochodzących z budżetu UE na współfinansowanie projektów finansowanych z Funduszu Pracy oraz funduszy pochodzących z budżetu UE, przeznaczonych na współfinansowanie działań z zakresu udziału polskich publicznych służb zatrudnienia w EURES.
Obowiązkowe składki
Składki ustalone są od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Składki te są odprowadzane przez pracodawców oraz inni płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne za swoich ubezpieczonych za okres trwania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Wysokość składki ustalana jest corocznie i jest określona w ustawie budżetowej.
Udzielanie pomocy
Środki z funduszu są rozdysponowywane przez urzędy pracy. Trafiają do potrzebujących w formie zasiłku dla bezrobotnych, prac interwencyjnych, robót publicznych, szkoleń i przekwalifikowań bezrobotnych.
Wydawane są na rozwój poradnictwa zawodowego oraz na rozwój systemów informatycznych i badania rynku pracy.
Zobacz serwis: Bezrobotny