Fundacja
Jedną z form działalności organizacji pozarządowych jest fundacja. Jej istotą jest kwota pieniężna, mająca służyć określonemu w statucie fundacji celowi.
Zobacz serwis: Pomoc społeczna
Cele fundacji
Fundacje są ustanawiane do realizacji celów użytecznych społecznie lub gospodarczo.
Chodzi tu m.in. o ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.
Kto może ustanowić fundację?
Fundatorem może być każda osoba fizyczna bez względu na jej obywatelstwo czy miejsce zamieszkania, jak również osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.
Oświadczenie woli
Do powstania fundacji wymagane jest oświadczenie woli fundatora, wyrażone w formie aktu notarialnego. Wyjątkiem od tej reguły jest ustanowienie fundacji w testamencie. W takim oświadczeniu powinno znaleźć się określenie celu oraz składników majątkowych przeznaczonych na jego realizację.
Składnikami majątkowymi mogą być pieniądze, papiery wartościowe, jak również rzeczy ruchome i nieruchome oddane na własność dla fundacji.
Statut fundacji
W statucie fundacji określa się jej nazwę, siedzibę i majątek, cele zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków.
Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego
Po stwierdzeniu, że czynności stanowiące podstawę wpisu są ważne sąd dokonuje wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Oprócz tego sąd wydaje stwierdzenie o zgodności z przepisami prawa celu i statutu fundacji.
Zobacz serwis: Inne umowy