Frekwencja
Pojęcie frekwencji nierozłącznie wiąże się z pojęciem wyborów. Frekwencja jest odsetkiem osób uprawnionych do głosowania, które uczestniczyły w głosowaniu w czasie wyborów.
Zobacz serwis: Wybory
Frekwencja w referendum – referendum zwykłe
W przypadku referendum zwykłego, by było ono wiążące, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
Rozstrzygnięcie referendum następuje jeżeli w odpowiedzi na postawione pytanie oddano większość ważnych głosów pozytywnych albo negatywnych lub gdy na jeden z wariantów zaproponowanych w referendum oddano najwięcej ważnych głosów.
Referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej
Wynik tego referendum jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
Jeżeli referendum takie jest wiążące a większość ważnie oddanych głosów jest pozytywnych, to w takim przypadku Prezydent Rzeczypospolitej uzyskuje zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej.
Referendum zatwierdzające zmianę Konstytucji
Przyjęcie w referendum zmiany w konstytucji następuje wtedy, gdy opowiedziała się za nią większość głosujących.
Referendum lokalne
Referendum lokalne jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania, a w przypadku referendum mającego na celu odwołanie organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku , gdy wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze tego organu.
Referendum jest również wiążące, gdy za jednym z rozwiązań opowiedziało się więcej niż połowa głosujących.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe