Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – świadczenie pieniężne należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wypłacany jest w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy z pracownikiem, który nie wykorzystał w całości lub części przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za urlop jest więc swego rodzaju równoważnikiem prawa do dni wolnych od pracy w ramach urlopu wypoczynkowego. Skoro pracownik miał do nich prawo, a ich nie wykorzystał w trakcie trwania stosunku pracy, w przypadku jego zakończenia otrzymuje od pracodawcy ekwiwalent urlopowy.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – dla kogo?
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy się pracownikom, to jest osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Ekwiwalent nie należy się osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, ponieważ osoby te nie są pracownikami.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – kiedy nie trzeba wypłacać?
Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, w przypadku gdy pracodawca i pracownik zgodnie postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – kiedy wypłacić?
Przepisy prawa nie określają wprost terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
W orzecznictwie Sądu Najwyższego uznaje się, że roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bez względu na to, czy chodzi o urlop bieżący, czy też zaległy, staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wobec tego ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien być wypłacony w ostatnim dniu zatrudnienia, gdyż z tym dniem pracownik nabywa do niego prawo.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – w jakiej wysokości?
Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Przy obliczaniu ekwiwalentu stosuje się współczynnik urlopowy (zwany także współczynnikiem ekwiwalentowym), który wyraża średniomiesięczną liczbę dni pracy w roku kalendarzowym i ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.)
Zobacz też: Ekwiwalent urlopowy