Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich został powołany do badania skarg dotyczących przypadków niewłaściwego administrowania w działaniach instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii, z wyłączeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wykonującego swoje funkcje sądowe.
Zobacz serwis: Prawo
Wybór, kadencja, dymisja
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany przez Parlament Europejski, po każdych wyborach do PE na okres jego kadencji. Może on być wybrany ponownie. Rzecznik Praw Obywatelskich może zostać zdymisjonowany przez Trybunał Sprawiedliwości na żądanie Parlamentu Europejskiego, jeżeli nie spełnia już warunków koniecznych do wykonywania swych funkcji lub jeżeli dopuścił się poważnego uchybienia.
Osoby uprawnione do składania skarg do Rzecznika
Skargę do Rzecznika mogą złożyć: każdy obywatel Unii Europejskiej lub każda osoba fizyczna bądź prawna mająca miejsce zamieszkania lub statutową siedzibę w Państwie Członkowskim Unii
Dochodzenie, stwierdzenie przypadku niewłaściwego administrowania
Zgodnie ze swoimi zadaniami Rzecznik przeprowadza dochodzenia, o ile uważa je za uzasadnione, bądź z inicjatywy własnej, bądź na podstawie skarg przedstawionych mu bezpośrednio lub za pośrednictwem członka Parlamentu Europejskiego, chyba że podnoszone fakty są lub były przedmiotem postępowania sądowego.
W sytuacji gdy Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdzi przypadek niewłaściwego administrowania, przekazuje sprawę do danej instytucji, organu lub jednostki organizacyjnej, która ma 3 miesiące, aby poinformować go o swoim stanowisku. Następnie Rzecznik Praw Obywatelskich przesyła sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i danej instytucji, organowi lub jednostce organizacyjnej. Osoba, która złożyła skargę, jest informowana o wyniku dochodzenia.
Podstawa prawna:
Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej