Dzierżawa
Dzierżawa jest umową pochodzącą z prawa cywilnego, jest to jedna z form posiadania.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Istota
Dzierżawa polega na zobowiązaniu oddania przez wydzierżawiającego pewnej rzeczy do jej używania i pobierania z niej pożytków, w zamian za płacony przez dzierżawcę określonej wielkości czynsz. Umowa taka jest zawierana na czas określony lub nieokreślony.
Płatność czynszu może odbywać się w postaci pieniężnej jak i świadczenia innego rodzaju. Możliwe jest płacenie czynszu w postaci ułamkowej z części pożytków jakie dana rzecz przynosi.
Dzierżawca
Dzierżawca nie może podczas trwania umowy zmieniać przeznaczenia przedmiotu, który dzierżawi, bez zgody jego właściciela. Musi również wykonywać swoje obowiązki zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki.
Dzierżawca musi utrzymywać rzecz w stanie niepogorszonym, wiąże się to z obowiązkiem dokonywania napraw.
Bez zgody właściciela rzeczy, dzierżawca nie ma prawa przekazać tego przedmiotu osobie trzeciej – dotyczy to bezpłatnego używania jak i poddzierżawienia.
Czynsz
Jeśli jego płatność nie jest wcześniej określona, czynsz jest płatny za pół roku z dołu.
Może zostać obniżony wobec okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności. Zwłoka w zapłacie czynszu może skutkować rozwiązaniem umowy dzierżawy.
Może tak być w przypadku nie zapłacenia za co najmniej dwa okresy płatności. Wydzierżawiający powinien przed rozwiązaniem dzierżawy, poinformować o takim zamiarze dzierżawcę, dając mu trzymiesięczny termin na uregulowanie płatności.
Zakończenie dzierżawy
Po zakończeniu dzierżawy, dzierżawca ma obowiązek oddać wszystkie przedmioty dzierżawy w takim stanie, w jakim powinny się znajdować według początkowej umowy.
Zobacz serwis: Umowy