Doręczenia w administracji
Doręczenie wywołuje skutki procesowe, w szczególności od dnia doręczenia liczy się terminy do wniesienia środków prawnych, takich jak odwołanie czy zażalenie.
Zobacz serwis: Pisma i druki
Podstawowy sposób doręczania
Pisma doręczane są za pokwitowaniem przez pocztę, przez pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy. Dostarczenie jest również możliwe przez środki komunikacji elektronicznej jeśli strona wyraziła na to uprzednio zgodę.
Miejsce doręczenia pisma
Pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy jak również w lokalu organu administracji publicznej. W razie koniecznej potrzeby doręczenie może mieć miejsce w każdym miejscu, gdzie się adresata zastanie.
Doręczenie właściwe
Doręczenie właściwe zachodzi, gdy osoba uprawniona do doręczenia zastaje adresata, wręcza mu przysyłkę, a adresat przysyłkę odbiera i ją podpisuje. Odbierający pismo potwierdza doręczenie mu pisma swym podpisem ze wskazaniem daty doręczenia.
Doręczenie zastępcze
W przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi. Gdy doręczenie takie jest dokonane prawidłowo ma ono skutek taki jak doręczenie pisma adresatowi osobiście. Możliwe jest zastrzeżenie przez adresata, że nie chce on oddawania sąsiadom lub innym osobom.
Fikcja doręczenia
Gdyby te czynności nie dawały rezultatu przewiduje się dalsze czynności. Poczta lub urząd gminy przechowuje pismo przez okres 14 dni.
W przypadku doręczania pisma przez pocztę lub pracownika urzędu gminy lub osobę upoważnioną przez organ, zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie 7 dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia.
Niepodjęcie przesyłki w tym terminie, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty pierwszego zawiadomienia. Potem doręczenie uważa się za dokonane a pismo pozostawia się w aktach sprawy.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe