Dokument potwierdzający tożsamość
Dokument potwierdzający tożsamość, inaczej dokument tożsamości, to urzędowy dokument stwierdzający tożsamość osoby.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Zawarte dane
Aby uznać dokument za dokument tożsamości musi on zawierać określone dane, takie jak nazwisko, imiona, datę urodzenia, płeć oraz numer identyfikacyjny PESEL.
Oprócz tych podstawowych danych dokument potwierdzający tożsamość może zawierać dane dotyczące imion rodziców, nazwiska rodowego, adresu zameldowania, miejsca urodzenia, wzrostu, koloru oczu oraz inne.
Dokumenty tożsamość
Dla obywatela polskiego podstawowymi dokumentami stwierdzającymi tożsamość jest dowód osobisty oraz paszport.
Dla cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt w Rzeczpospolitej dłuższy od turystycznego, dokumentem potwierdzającym tożsamość jest karta pobytu i dokument pobytu dla cudzoziemców.
Dowód osobisty
Oprócz potwierdzenia tożsamości poświadcza również obywatelstwo. W Polsce posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem każdego pełnoletniego obywatela.
Aktualny wzór dowodu ma postać wielowarstwowej karty poliwęglanowej i jest jednym z najtrudniejszych do podrobienia na świecie.
Paszport
Paszport oprócz potwierdzania tożsamości umożliwia jego posiadaczowi przekraczanie granic państwowych, niekiedy wraz z wymaganymi wizami wjazdowymi. W Polsce paszporty wydawane są na okres 10 lat.
Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwia przekraczanie granic tylko na podstawie dowodu osobistego, a od wejścia Polski do strefy Schengen – do przekraczania granic wewnątrz UE nie jest potrzebne okazanie żadnego dokumentu.
Zobacz serwis: Gmina