Depozyt
Depozyt polega na zobowiązaniu przechowawcy do zachowania w stanie niepogorszonym rzeczy ruchomej oddanej mu na przechowanie. Depozyt powstaje na mocy umowy.
Zobacz serwis: Umowy
Składający
Jeżeli umowa depozytu jest odpłatna składający, nazywany inaczej deponentem, jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia na rzecz depozytariusza.
Obowiązany jest on do zwrotu wydatków, jakie poniósł przechowawca w związku z wykonywaniem umowy, czyli zapewnieniem należytego przechowywania rzeczy.
Przechowawca
Przechowawca, inaczej nazywany depozytariuszem, zobowiązuje się do przechowania w stanie niepogorszonym rzeczy mu powierzonej. Za tą czynność może otrzymywać wynagrodzenie, ale nie jest to konieczne.
Gdy nie ma umowy należy przechowywać daną rzecz zgodnie z właściwościami rzeczy oraz okolicznościami jakie występują. Rzecz nie może być używana, chyba że postanowienia umowy stanowią inaczej.
Przechowawca nie może oddać rzeczy na przechowanie innej osobie, chyba że zaistnieją wyjątkowe okoliczności, które zmuszą do tego depozytariusza.
Depozyt nieprawidłowy
Depozyt taki różni się od klasycznej formy tym, że przechowawca ma prawo do rozporządzaniem przekazanymi mu rzeczami ruchomymi.
Depozyt nieprawidłowy jest bardzo zbliżony do pożyczki i kodeks cywilny nakazuje stosowanie wobec niego przepisów dotyczących pożyczki.
Depozyt sądowy
Jest to depozyt rzeczy ruchomych, złożonych lub zatrzymanych w toczącym się postępowaniu karnym.
Mogą to być pieniądze, papiery wartościowe, poręczenia majątkowe, dowody rzeczowe i równego rodzaju dokumenty.
Depozyt bankowy
Depozyt bankowy to kwoty pieniężne powierzone przez klientów na przechowanie bankowi.
Zobacz serwis: Konsument i umowy