Delikt
Delikt występuje w kilku gałęziach prawa. W każdej z dziedzin prawa delikt wiąże się z jakimś przekroczeniem normy prawnej oraz z odpowiedzialnością za to przekroczenie.
Zobacz serwis: Konsument
Delikt w prawie cywilnym
Delikt jest jednym ze źródeł zobowiązań. Może być z działania, w wyniku którego powstała szkoda oraz gdy odpowiedzialność wynika ze zdarzenia, przez które na kogoś spada odpowiedzialność. Podmiot odpowiedzialny za szkodę jest zobowiązany do jej naprawienia.
Ważne jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy skutkiem a działaniem, który jest decydujący.
Istotną kwestią przy delikcie cywilnym jest wina. Jednak nie wszyscy sprawcy ponoszą winę. Wyłączenie winy dotyczy osób niedojrzałych – poniżej 13 roku życia oraz osób niepoczytalnych.
Delikt w prawie konstytucyjnym
Dotyczy czynu, który nie jest przestępstwem, ale narusza w sposób ewidentny konstytucję lub ustawy. Taki delikt jest związany przede wszystkim z zajmowaną funkcją i w zakresie urzędowania. Odpowiedzialność taką może ponosić bardzo wąska grupa osób, pełniących najważniejsze urzędy państwowe.
Delikt w prawie karnym
Delikt w prawie karnym rozumiany jest jako wykroczenie lub przestępstwo. Wykroczenie jest czynem zabronionym i grozi za niego areszt, grzywna, ograniczenie wolności lub nagana. Przestępstwa dzielą się na występki i zbrodnie.
Zbrodnia jest zagrożona karą nie mniejszą niż 3 lata a występek to czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.
Delikt w prawie międzynarodowym
Jest to przestępstwo wobec prawu międzynarodowemu.
Chodzi tu przede wszystkim o zbrodnie wojenne, ludobójstwo, przestępstwa terrorystyczne, fałszowanie pieniędzy, handel ludźmi.
Zobacz serwis: Sprawy karne