Decyzja administracyjna
Organy administracji publicznej załatwiają sprawę poprzez wydanie decyzji. Decyzja rozstrzyga sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończy sprawę w danej instancji.
Zobacz serwis: Gmina
Tryb wydawania decyzji przez organy administracji publicznej określa Kodeks postępowania administracyjnego.
Elementy decyzji
Decyzja administracyjna powinna zawierać:
· oznaczenie organu administracji publicznej,
· datę wydania,
· oznaczenie strony lub stron,
· powołanie podstawy prawnej,
· rozstrzygnięcie,
· uzasadnienie faktyczne i prawne,
· pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie,
· podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji lub, jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
· decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi;
· inne składniki określone w przepisach szczególnych.
Uzasadnienie decyzji
Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej.
Uzasadnienie prawne powinno zawierać wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa.
Organ administracji publicznej może odstąpić od uzasadnienia decyzji, gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony. Jednak nie dotyczy to decyzji rozstrzygających sporne interesy stron oraz decyzji wydanych na skutek odwołania.
Doręczenie decyzji
Doręczenie decyzji stronom następuje na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Gdy sprawa załatwiana jest ustnie, decyzja może być stronom ogłoszona ustnie.
Strona może w terminie czternastu dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji zażądać jej uzupełnienia co do rozstrzygnięcia bądź co do prawa odwołania, wniesienia w stosunku do decyzji powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego albo sprostowania zamieszczonego w decyzji pouczenia w tych kwestiach.
Błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.
Zobacz serwis: Powiat