Data pewna
Data pewna jest szczególną formą czynności prawnej. Polega na urzędowym poświadczeniu dnia, w którym dokonano czynności prawnej.
Zobacz serwis: Pisma i druki
Ustawy mogą uzależniać ważność albo określone skutki czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty. Takie poświadczenie jest skuteczne również wobec osób, które w danej czynności prawnej nie uczestniczyły.
Kiedy czynność prawna ma datę pewną?
Czynność posiada datę pewną jeżeli jej dokonanie jest stwierdzone w jakimkolwiek dokumencie urzędowym, od daty wystawienia dokumentu urzędowego.
Przypadki otrzymania przez czynność daty pewnej
Datę pewną uzyskuje również czynność, w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo notariusz.
Również data podpisu na dokumencie osoby, która zmarła uważana jest za datę pewną od daty śmierci tej osoby.
W prawie bankowym datę pewną mają również czynności bankowe lub czynności zabezpieczające wierzytelność, od daty wystawienia takich dokumentów jak np. księgi rachunków bankowych.
Skutki niedochowania daty pewnej
Czynność bez zachowania formy daty pewnej, jeśli stanowi tak ustawa, jest nieważna.
W wypadkach, gdy zachowanie daty pewnej jest zastrzeżone tylko do wywołania określonych skutków czynności prawnych, to taka czynność jest ważna, ale nie osiąga tych skutków.
Przykłady stosowania daty pewnej
Datę pewną stosuje się do ważności takich umów jak ustanowienie zastawu na prawie, przy formach zastrzeżenia własności oraz przy zbyciu rzeczy najętej w czasie trwania najmu.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe