Certyfikacja
Przez certyfikację należy rozumieć działanie jednostki certyfikującej, wykazujące, że należycie zidentyfikowany wyrób lub proces jego wytwarzania są zgodne z zasadniczymi lub szczegółowymi wymaganiami.
Zobacz serwis: Biznes
Ocena zgodności
Wyroby wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku podlegają ocenie zgodności z zasadniczymi oraz szczegółowymi wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie ustawy o systemie oceny zgodności albo zasadniczymi lub szczegółowymi wymaganiami określonymi w odrębnych ustawach.
Dokonanie oceny zgodności jest obowiązkowe przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu lub oddaniem go do użytku. Dozwolone jest również dokonywanie dobrowolnej oceny zgodności na warunkach uzgodnionych w umowie zawartej przez zainteresowane strony.
Poddanie wyrobu badaniom
Podczas dokonywania oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami wyrób może być poddawany:
1) badaniom przez:
a) producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, jeżeli nie jest wymagane przeprowadzenie badań przez laboratorium niezależne od dostawcy i odbiorcy,
b) notyfikowane laboratorium, jeżeli jest wymagane przeprowadzenie badań przez laboratorium niezależne od dostawcy i odbiorcy;
2) sprawdzeniu zgodności z zasadniczymi wymaganiami – przez notyfikowaną jednostkę kontrolującą;
3) certyfikacji – przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą.
Pozytywny wynik badania
Pozytywny wynik oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami dokonywanej przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą stanowi podstawę do wydania producentowi lub jego upoważnionemu przedstawicielowi certyfikatu zgodności.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie oceny zgodności z 30.08.2002 r. (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 138, poz. 935 ze zm.)