Czek
Czek jest papierem wartościowym, wydanym przez wystawcę, który upoważnia bank do wypłaty określonej kwoty okazicielowi lub wskazanej osobie.
Zobacz serwis: Bank
Trasant
Trasantem nazywamy osobę wystawiającą czek, może nim być osoba posiadająca rachunek bankowy. Dotyczy to zarówno osób fizycznych jak i prawnych.
Trasat
Trasatem czeku jest bank, który jest zobowiązany do wypłacenia określonej osobie wskazaną na czeku kwotę oraz prowadzi rachunek bankowy trasanta.
Remitent
Remitentem czeku jest osoba fizyczna lub prawna, na którą czek został wystawiony. Osoba ta może być konkretnie określona – czek imienny, jak również taka informacja nie musi być zawarta – mamy wtedy do czynienia z czekiem na okaziciela.
Odwołanie czeku
Odwołanie czeku jest to cofnięcie przez wystawiającego upoważnienia, na mocy którego bank wypłaca kwotę pieniężną. Odwołanie nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 10 dni jeśli chodzi o czeki krajowe. Przy czekach zagranicznych ważne jest to czy są to czeki z tego samego czy różnych kontynentów. Termin, w którym nie można odwołać czeku jest różny i waha się od 20 do 70 dni.
Rodzaje czeków
Rozróżniamy trzy rodzaje czeków. Czeki gotówkowe, które zlecają bankowi wypłatę gotówki. Rozrachunkowe, których remitentami mogą być wyłącznie posiadacze rachunków bankowych, służą one do rozliczeń bezgotówkowych oraz zakreślone, które mogą być realizowane tylko na określone podmioty takie jak bankierzy lub stali klienci banku.
Przyszłość czeków
Z uwagi na liczne przypadki fałszerstw oraz zdominowanie płatności przez karty płatnicze, banki wycofują z użycia czeki. W Polsce ostatni bank zaprzestał wydawania czeków do rachunków klienckich w 2006 roku.
Zobacz serwis: ABC umów