Czas popełnienia przestępstwa
Według Kodeksu karnego czasem popełnienia przestępstwa jest czas, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był zobowiązany.
Zobacz serwis: Prawo karne
Skutek
Czas popełnienia przestępstwa nie jest tożsamy z czasem, w którym nastąpił skutek – czas dokonania.
Przestępstwa wieloczynowe
Czasem popełnienia przestępstwa w wypadku przestępstw wieloczynowych jest czas popełnienia ostatniego z czynów składających się na to przestępstwo.
Przestępstwo ciągłe
Przy przestępstwie ciągłym, czasem popełnienia przestępstwa jest czas ostatniego zamachu.
Znaczenie czasu popełnienia przestępstwa
Ustalenie czasu popełniania przestępstwa ma decydujące znaczenie w wielu sytuacjach. Określony czas przestępstwa decyduje o tym czy czyn można zakwalifikować jako przestępstwo, jaka ustawa karna powinna być zastosowana wobec sprawcy czynu, czy sprawca w chwili popełnienia typu czynu zabronionego był odpowiedzialny karnie, to znaczy czy jego wiek lub stan psychiczny z chwili popełnienia przestępstwa pozwalają na przypisanie mu winy.
Prawo intertemporalne
Z czasem popełnienia przestępstwa wiąże się prawo intertemporalne. Prawo to stanowi, że jeżeli sprawca popełnił czyn zanim stał się on niedozwolony to za niego nie odpowiada. Jeżeli popełniony czyn stał się dozwolony przed wydaniem wyroku skazującego, to postępowanie powinno być umorzone a sprawca uniewinniony.
Jeśli sprawca popełnił czyn zabroniony, wtedy gdy był on zagrożony inną sankcją niż jest obecnie to stosuje się nową sankcję, o ile jest ona względniejsza dla sprawcy.
Zobacz serwis: Postępowanie karne
Podstawa prawna:
Kodeks Karny